Żywność stanowi największe antygenowe wyzwanie dla systemu immunologicznego. Zakładając pełne trawienie, nieuszkodzone jelito, dobry stan ogólny i minimalną ekspozycję na antygeny, w ten sposób, że system immunologiczny nie jest przeciążony, wszystko idzie dobrze.

Słabość w jednym lub więcej z tych obszarów, może skutkować immunologicznymi atakami na pokarmy, tak jakby były obcymi najeźdźcami. Długa lista stanów była związana z reakcjami na pokarmy włączając zmęczenie, migreny, zespół jelita drażliwego, stany zapalne jelit, zaburzenia ze strony pęcherzyka żółciowego, stany zapalne stawów, astmę, nieżyt nosa, zespół nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzenia koncentracji uwagi (ADHD), nietrzymanie moczu, padaczkę, wyprysk kontaktowy, łuszczycę, owrzodzenia jamy ustnej, nawracające zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, i inne infekcje.

Pacjent z wieloma lub z pozornie niezwiązanymi objawami często chodzi od lekarza do lekarza w poszukiwaniu diagnozy. Kiedy rozwój odpowiedzi zapalnej na alergen zajmuje godziny albo dni, relacja między pokarmami a symptomami jest często trudna do uchwycenia. Nauka rozpoznawania i zarządzania alergiami pokarmowymi, dla uzyskania lepszych klinicznych rezultatów u tych pacjentów, może zająć wiele czasu.

W tym artykule skoncentrujemy się na IgE i IgG- zależnych reakcjach immunologicznych. Omówimy powody, dla których u jednych rozwijają się alergie, a u innych nie, oraz dlaczego specyficzne pokarmy wywołują objawy u jednej osoby w konkretnym czasie, chociaż zdają się być u niej dobrze tolerowane w innym czasie. Zbadamy dlaczego jednostka czasami czuje się lepiej po zjedzeniu alergogennego pokarmu, ale czuje się gorzej jedząc go po okresie eliminacji.

Będziemy patrzeć dlaczego testy alergiczne mogą być w normie u osoby, która wie, że doświadcza symptomów kiedy przyjmuje określone pokarmy, albo dlaczego testy mogą wykazać podwyższony poziom przeciwciał w reakcji na pokarmy u osoby asymptomatycznej. Na koniec omówimy jak efektywnie zarządzać eliminacją uczulających pokarmów, ich ponownym wprowadzaniem i rotacją. Podczas gdy dostępnych jest wiele użytecznych metod diagnostyki i leczenia zaburzeń alergicznych, następujące omówienie będzie ograniczone głównie do oceny testów i do zarządzania dietą.