Nietolerancja pokarmowa to nieprawidłowa reakcja na spożywany pokarm i składniki w nim zawarte. Stanowi prawdziwe wyzwanie dla współczesnej medycyny ze względu na złożony mechanizm i stale rozwijające się metody diagnostyczne.

 

Nieprawidłowe reakcje na pokarm

 

Nietolerancja pokarmowa to jeden z rodzajów tzw. nieprawidłowych reakcji na pokarmy. Wyróżnia się trzy główne typy nieprawidłowych reakcji na jedzenie:

  • zatrucia, intoksykacje pokarmowe związane z czynnikiem zakaźnym
  • reakcje wynikające z zanieczyszczenia pokarmu, konserwantów, dodatków do żywności, grzybów
  • reakcje nietoksyczne – nadwrażliwość alergiczna z określonym mechanizmem immunologicznym, z udziałem lub bez udziału przeciwciał IgE oraz nadwrażliwość niealergiczna bez udziału mechanizmów immunologicznych
 

To właśnie ostatnia grupa, czyli nadwrażliwości niealergiczne bez udziału mechanizmów immunologicznych są przedmiotem diagnostyki ukrytych nietolerancji pokarmowych. W przeciwieństwie do alergii, objawy nietolerancji pokarmowej nie pojawiają się natychmiast po spożyciu pokarmu, ale z opóźnieniem – od kilkunastu minut aż do kilkudziesięciu godzin po kontakcie z konkretnym składnikiem pożywienia.

 

Objawy nietolerancji pokarmowej są nieswoiste i często nie są kojarzone ze spożywanym pokarmem. Tymczasem ukryta, opóźniona reakcja pokarmowa wywołuje przewlekły stan zapalny, odpowiedzialny za objawy takie jak: ból głowy, depresja czy podkrążone oczy.

 

Główne objawy nietolerancji pokarmowej to:

  • ból brzucha, wzdęcia, nadwaga
  • problemy skórne, zmarszczki, przedwczesne starzenie się skóry
  • obrzęk tkanek, skórka pomarańczowa – cellulit